Ledger julkisti Atom-laitteen ja tiukensi jälleenmyyjiensä sääntöjä
Ledger esitteli 15. lokakuuta Pariisin Op3n 2026 -tapahtumassa Ledger Atom -laitteen, joka yhdistää Android-sovellukset yhtiön omaan suojattuun siruun. Samalla yhtiö ilmoitti tiukentavansa virallisten jälleenmyyjiensä sääntöjä tutkittuaan tapausta, jossa aitojen laitelompakkojen jakeluketjuun oli päätynyt siemenlauseita varastavia laitteistoimplantteja.
Atom yhdistää Android-sovellukset ja Ledgerin suojatun sirun
Ledger Atomin pohjana on Androidin avoimen lähdekoodin projekti, jonka rinnalla laitteessa on eristetty Ledger OS -käyttöjärjestelmä ja Common Criteria EAL6+ -sertifioitu suojapiiri. Laite vaihtaa automaattisesti kahden tilan välillä: tavallisessa tilassa pyörivät arkiset sovellukset, ja suojatilassa hyväksytään arkaluonteiset toimet. Tilat erottaa toisistaan FPGA-piiri, ja näytön yläreunan palkki kertoo käyttäjälle, kumpi tila on käytössä. Ledgerin mukaan tavallisen tilan sovellukset eivät näe suojatilan toimia eivätkä voi häiritä niitä.
Laitteessa on fyysinen kytkin, joka katkaisee virran kameroilta ja mikrofonilta piiritasolla. Suojatilassa kamerat ja mikrofoni katkeavat aina automaattisesti riippumatta kytkimen asennosta. Ledger kuvaa laitetta tulevaisuuteen varautuneeksi: sen kerrotaan tukevan Yhdysvaltain NIST-instituutin jälkikvanttikryptografian standardeja, ja salauslaskenta on kiihdytetty suojapiirissä. Muita teknisiä tietoja ovat muun muassa 6,8 tuuman AMOLED-näyttö, sormenjälkilukija virtapainikkeessa sekä 4 000 milliampeeritunnin akku.
Seeker-sovellus tuo Solanan ekosysteemin Atomille
Op3n-tapahtumassa Solana Mobile kertoi Ledgerin olevan sen ensimmäinen laitevalmistajakumppani. Solanan dApp-kauppa ja lompakko yhdistetään yhdeksi Seeker-sovellukseksi, joka asennetaan valmiiksi jokaiseen Atom-laitteeseen ja nostetaan aloitusnäytölle. Ledgerin mukaan allekirjoitukset ja hyväksynnät tapahtuvat Atomin suojatilassa suojapiirin ja Ledger OS:n tukemina, joten käyttäjän vahvistama siirto on sama, joka allekirjoitetaan.
Sovelluksen mukana tulee Solanan dApp-kauppa, jossa Solana Mobilen mukaan on yli 1 500 sovellusta muun muassa kaupankäyntiin, maksamiseen, pelaamiseen ja tekoälyyn. Solana Mobile kertoo myyneensä yli 200 000 laitetta ja välittäneensä Seeker-puhelimillaan yli 13 miljardin dollarin edestä siirtoja. Yhtiöiden mukaan Seeker-puhelimen omistajille ei tule muutoksia, ja sama sovelluskaupan julkaisu tavoittaa jatkossa aiempaa useampia laitteita.
Tekoälyagenttien toimet vaativat hyväksynnän laitteella
Ledger esitteli tilaisuudessa myös Agent Intent -palvelun, joka on tarkoitettu tekoälyagenttien toimien hyväksymiseen. Agentti voi lukea tietoja ja ehdottaa toimia ilman käyttäjän yksityisiä avaimia, mutta jokainen arkaluonteinen toimi on hyväksyttävä fyysisesti Ledger-laitteella ennen kuin se toteutuu. Ledgerin mukaan Agent Intent integroidaan OpenClaw-alustaan ja OpenClaw-sovellus asennetaan valmiiksi Atom-laitteeseen.
Laite tukee myös GPG/OpenPGP-salattua viestintää: viesti salataan ennen kuin se annetaan viestisovellukselle, ja vastaanottaja voi purkaa sen toisella Atom-laitteella suojatilassa. Lisäksi Krakenin omistaja Payward kertoo tutkivansa Atomin tukea niin, että Krakenin asiakkaat voisivat tarkistaa ja allekirjoittaa siirtoja laitteen suojatulla näytöllä.
Jälleenmyyjille tiukemmat säännöt voimaan heti
Ledger kertoi 15. lokakuuta lähettäneensä virallisille jälleenmyyjilleen ja jakelijoilleen uudet ohjeet. Palautetut laitteet eivät saa päätyä uudelleenmyyntiin missään muodossa, vaikka ne näyttäisivät uusilta ja avaamattomilta. Sääntö oli ollut voimassa jo aiemmin, ja nyt siitä muistutettiin. Heti voimaan tulleiden uusien vaatimusten mukaan Ledger-tuotteita ei enää aseteta hyllyille tai esille, vaan varaston on pysyttävä takaosassa ja laite luovutetaan ostajalle kaupantekohetkellä. Jälleenmyyjien on lisäksi ilmoitettava Ledgerille viipymättä jokaisesta asiakkaan kertomasta epätavallisesta tuotteesta.
Ledger kehottaa koko toimialaa ottamaan samat käytännöt käyttöön ja kertoo olevansa valmis jakamaan oppejaan muiden laitevalmistajien kanssa. Solana Mobilen tiedotteen mukaan Ledger Atomia myydään vain Ledgerin omalla verkkosivustolla.
Laitteistoimplantti löytyi jälleenmyyjäkanavasta
Sääntöjen taustalla on lokakuun alussa paljastunut tapaus. Ledgerin mukaan järjestäytynyt rikollisryhmä osti kuukausien ajan aitoja Ledger-laitteita, avasi ne, asensi niihin varta vasten rakennettuja piilotettuja komponentteja ja päästi laitteet takaisin jakeluun Kaakkois-Aasiassa toimivien jälleenmyyjien kautta. Implantti luki siemenlauseen laitteen näytöltä käyttöönoton aikana ja lähetti sen eteenpäin matkapuhelinverkon yli, minkä jälkeen siemenlauseen haltija pystyi palauttamaan lompakon ja siirtämään sen varat.
Ledgerin mukaan sen siruissa, käyttöjärjestelmässä tai palvelimissa ei ollut vikaa eikä yhtiön oma myyntikanava ollut vaarantunut. Yhtiö kertoo pyytäneensä virallisia jälleenmyyjiä ja jakelijoita keskeyttämään myynnin Kaakkois-Aasiassa ja Hongkongissa. Se kertoo myös tarkastaneensa varastojensa näytteitä sekä ostaneensa ja avanneensa laitteita muun muassa Saksassa, eikä tutkituissa yksiköissä ollut poikkeamia.
Menetyksistä on esitetty erilaisia arvioita. France 24 -kanavan haastattelussa Ledgerin teknologiajohtaja Charles Guillemet puhui noin 90 miljoonan dollarin menetyksistä, ja talousmedia Quartz viittaa uutistoimisto Bloombergin tietoihin samansuuruisesta arviosta. Ledger ei ole itse vahvistanut kokonaissummaa, ja yhtiö kertoo jatkavansa tutkintaa yhdessä viranomaisten kanssa.
Ennakkovaraukset auki, toimitukset kesällä 2027
Ledgerin mukaan Atomin ennakkovaraukset ovat auki. Rajoitettu Founder’s Edition -erä maksaa 849 dollaria, ja varaus tehdään 100 dollarin ennakkomaksulla, joka on täysin palautettavissa. Julkaisun jälkeen tilattavien laitteiden hinnaksi ilmoitetaan 899 dollaria.
Toimitusten odotetaan alkavan kesällä 2027, ja ne edellyttävät muun muassa Yhdysvaltain FCC-sertifiointia. Ledger huomauttaa, että kyse on toistaiseksi varauksesta eikä valmiin tuotteen ostosta ja että tekniset tiedot, ominaisuudet ja hinta voivat vielä muuttua; yhtiön blogissa toimitusajankohdaksi arvioidaan toista neljännestä 2027. Varauksen tehneille luvataan 50 dollarin Bitcoin-lahjakortti ja kolme kuukautta Ledger Recover -palvelua ilmaiseksi laitteen julkaisun yhteydessä.
Lähteet
- Ledger – Ledger’s Response to the Hardware Implant Attack – 15.10.2026, klo 13.48 (Europe/Helsinki) – https://www.ledger.com/blog-response-hardware-implant-attack
- Ledger – Ledger Atom: The Device Built to Protect Everything You Value – 15.10.2026, klo 15.18 (Europe/Helsinki) – https://www.ledger.com/blog-introducing-ledger-atom
- Ledger – The Security Architecture of Ledger Atom – 15.10.2026, klo 17.28 (Europe/Helsinki) – https://www.ledger.com/blog-ledger-atom-security-architecture
- Solana Mobile – Solana Mobile Announces Ledger as its First Hardware Expansion Partner – 15.10.2026, klo 15.00 (Europe/Helsinki) – https://www.prnewswire.com/news-releases/solana-mobile-announces-ledger-as-its-first-hardware-expansion-partner-302909677.html
- Business Wire / Ledger – Introducing Ledger Atom: Everything You Value, Finally Secure – 15.10.2026 – https://www.afp.com/en/infos/introducing-ledger-atomtm-everything-you-value-finally-secure
- France 24 – French crypto unicorn Ledger warns of AI security risks – 15.10.2026 – https://www.france24.com/en/tv-shows/people-profit/20261015-french-crypto-unicorn-ledger-warns-of-ai-security-risks
- Quartz – Ledger is reviewing reseller controls after spy chip implants led to $90 million in crypto theft – 14.10.2026 – https://qz.com/ledger-reseller-controls-spy-chip-crypto-theft-101426
Vastuuvapauslauseke: Tämä artikkeli on tarkoitettu vain tiedotustarkoituksiin. Sitä ei tarjota tai ole tarkoitettu käytettäväksi oikeudellisena, verotuksellisena, sijoitus-, rahoitus- tai muuna neuvona.
Mainos: jutun lopussa on kumppanimainoksia ja mainoslinkkejä. Kryptouutiset.net voi saada provision, jos rekisteröidyt palveluun kutsukoodin tai linkin kautta. Tämä kaupallinen yhteistyö ei vaikuta uutisten sisältöön tai toimituksellisiin johtopäätöksiin.


