Alibaba vahvistaa Web3-strategiansa: Kehitteillä tokenoitu maksujärjestelmä B2B-kauppaan
Kiinan teknologiajätti Alibaba on vahvistanut perustaneensa uuden Web3-yksikön, jonka tavoitteena on rakentaa tokenoitu maksu- ja omaisuudenhallintajärjestelmä. Järjestelmä keskittyy yritysten väliseen (B2B) kaupankäyntiin ja hyödyntää kumppanuutta Avalanchen kanssa.
Uusi Web3-yksikkö ja teknologiapaljastukset
Useat lähteet vahvistivat 15.11.2025 alkaen, että Alibaba on perustanut uuden “Alibaba Web3” -osaston. Tämän yksikön johtoon on nimetty yhtiön pilvipalveluyksikön veteraani Dr. Chen Li. Yksikön päätavoite on kehittää suljettu (permissioned) lohkoketjuinfrastruktuuri, joka mahdollistaa todellisten omaisuuserien, kuten toimitusketjujen laskujen tai hyödykkeiden, tokenisoinnin.
Kyseessä ei ole yritys luoda julkista kryptovaluuttaa tai -pörssiä, mikä on Kiinan tiukan sääntelyn vastaista. Sen sijaan Alibaba pyrkii tehostamaan massiivisen B2B-verkkokauppansa ja siihen liittyvän logistiikan tehokkuutta lohkoketjuteknologian avulla. Järjestelmän avulla yritykset voisivat käydä kauppaa näillä tokenisoiduilla omaisuuserillä välittömästi ja läpinäkyvästi.
Kumppanuus Avalanchen kanssa ja tekninen toteutus
Merkittävänä yksityiskohtana Alibaba Cloud on ilmoittanut teknisestä kumppanuudesta Avalanche-lohkoketjualustan kehittäjän Ava Labsin kanssa. Raporttien mukaan, jotka julkaistiin 15.11.2025 noin klo 12.30 (Europe/Helsinki), Alibaban järjestelmä tulee hyödyntämään Avalanchen “subnet” (aliverkko) -teknologiaa.
Tämä mahdollistaa Alibaballe oman, räätälöidyn ja skaalautuvan lohkoketjun luomisen, joka toimii itsenäisesti, mutta hyödyntää Avalanchen tarjoamaa turvallisuutta ja nopeutta. On tärkeää huomata, että tämä ei tarkoita julkisen AVAX-tokenin käyttöä maksuvälineenä Alibaban alustalla, vaan ainoastaan heidän taustateknologiansa lisensointia ja hyödyntämistä yritysratkaisussa.
Kytkös digitaaliseen juaniin ja Ant Groupin rooli
Hankkeen merkitystä korostaa sen mahdollinen kytkös Kiinan viralliseen digitaaliseen keskuspankkirahaan (CBDC), eli e-CNY:iin (digitaalinen juan). Jo 15.11.2025 varhain aamulla (klo 01.00 Europe/Helsinki) vuodetut tiedot kertoivat, että Alibaban fintech-sisaryhtiö Ant Group testaa aktiivisesti e-CNY:n integrointia uuteen tokenisointialustaan.
Tämä yhdistelmä on tehokas: Alibaban järjestelmä voisi tokenisoida B2B-kaupan omaisuuserän (kuten rahtikontin omistajuuden), ja Ant Groupin järjestelmä voisi selvittää maksun tälle omaisuuserälle välittömästi käyttämällä säänneltyä digitaalista juania. Tämä poistaisi perinteisten pankkisiirtojen ja maksujärjestelmien viiveet ja kustannukset, erityisesti rajat ylittävässä kaupassa.
Merkitys Kiinan sääntely-ympäristössä
Alibaba on täydellisesti linjassa Kiinan hallituksen “blockchain, not crypto” -strategian kanssa. Vaikka Kiina on kieltänyt jyrkästi julkisen kryptovaluuttakaupan ja louhinnan, se panostaa voimakkaasti lohkoketjuteknologian hyödyntämiseen teollisuudessa, toimitusketjuissa ja valtionhallinnossa.
Luomalla suljetun, kontrolloidun ja säänneltyyn CBDC-järjestelmään integroidun alustan Alibaba noudattaa sääntelyä ja samalla modernisoi ydinliiketoimintaansa. Tämä nähdäänkin ennen kaikkea infrastruktuuripäivityksenä, joka lisää tehokkuutta ja läpinäkyvyyttä, ei spekulatiivisena kryptovaluuttahankkeena.
Järjestelmän tulevat vaiheet ja odotukset
Tietojen mukaan tokenoitu maksujärjestelmä on tällä hetkellä sisäisessä testausvaiheessa. Ensimmäisen vaiheen pilottiohjelman odotetaan käynnistyvän vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen aikana valikoitujen toimitusketjukumppaneiden kanssa Aasiassa.
Analyytikot odottavat, että mikäli pilotti onnistuu, Alibaba voi laajentaa järjestelmän nopeasti kattamaan merkittävän osan sen kansainvälisestä B2B-kaupasta. Tämä voisi asettaa uuden standardin sille, miten yritysten välistä kauppaa käydään ja rahoitetaan digitaalisesti Aasiassa, ja vahvistaa edelleen digitaalisen juanin asemaa kansainvälisissä maksuissa.
Lähteet
- [Bloomberg Crypto] – [Alibaba Cloud Announces Partnership with Avalanche for Tokenization Infrastructure] – [15.11.2025, klo 12.30 (Europe/Helsinki)] – https://www.bloomberg.com/crypto/news/alibaba-avalanche-partnership-tokenization
- [South China Morning Post] – [Alibaba’s Web3 push aligns with Beijing’s ‘blockchain, not crypto’ strategy] – [16.11.2025, klo 08.00 (Europe/Helsinki)] – https://www.scmp.com/tech/alibaba-web3-blockchain-strategy-china
Vastuuvapauslauseke: Tämä artikkeli on tarkoitettu vain tiedotustarkoituksiin. Sitä ei tarjota tai ole tarkoitettu käytettäväksi oikeudellisena, verotuksellisena, sijoitus-, rahoitus- tai muuna neuvona.
Kryptouutiset.net ei vastaa kaupallisen tiedotteen sisällöstä.

Coinmotion kutsukoodi on qayp1ovzrbk5r1kep1lk jolla saat -50% kaupankäyntikuluista 1kk ajaksi